понеділок, 11 січня 2016 р.

Природознавство 3 клас

Тема. Прісна та морська вода
Мета уроку: поглибити і систематизувати знання учнів про місцезнаходження води в природі, а саме прісної і морської води; вчити спостерігати, робити висновки, узагальнювати, працювати з картою; сприяти розвитку спостережливості та передбачення результатів досліду; виховувати бережливе ставлення до води.


Обладнання: глобус, карта півкуль, ілюстраційні таблиці, схема «Класифікація водоймищ», схема опріснення морської води, матеріали для досліду з опріснення води.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
Наш дзвінок сигнал нам дав, Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо - Урок природознавства починаймо.
Фенологічні спостереження
Учитель. Яка пора року? Рання чи пізня? -Який сьогодні день – ясний, хмарний чи похмурий? Стан неба, опади, температура повітря, вітер.
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів, мотивація навчальної діяльності
Учитель. - Що вивчали на попередньому уроці? — Що називають розчином? — Наведіть приклади розчинних у воді речовин. - Розкажіть, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують у житті. Учитель. - Діти, відгадайте загадку
Що таке: пливе і ллється, Часом на камінь дереться, Як немає – все всихає, Звір і птаха помирає. ( Вода )
Учитель. – Про яку речовину ми будемо говорити? Як ви гадаєте вода необхідна для нас? Чи можна її назвати дивом на планеті? Вода відноситься до живої чи неживої природи?
III. Повідомлення теми і мети уроку
Вправа « Дешифрувальники» Учитель. Закресливши букви, які часто повторюються, ми прочитаємо тему сьогоднішнього уроку.
УУПУУУРУУІУУСУУНУУАУУТУУАУУМУУОУУРУУСУУЬУУКУУАУУУВУУОУУДУУАУУ ( Прісна і морська вода )
Вправа «Передбачення» Учитель. – Передбачимо----що ми дізнаємось про воду, чим відрізняються морська і прісна вода?
IV. Сприймання та засвоєння навчального матеріалу
Учитель. Вода — найдивовижніша рідина в природі. Без води неможливе існу­вання життя на Землі. Поверхневі Підземні
Водойми води
Ріки Дніпро, Десна Криниці
Моря Чорне, Азовське
Ставки
Озера Світязь, Синевір, Ялпуг
Океани Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий
Учитель. - Чи доводилось вам куштувати морську воду? Яка вона на смак?
- Ви вже знаєте, що вода морів та океанів є природним розчинником. То яка вода у цих водоймах – прісна чи солона? ( Вода в морі й океані має солоно – гіркий смак ). Чи можна таку воду пити? ( Ні). А чому морська вода солона? ( Такий смак морській воді надають розчинені в ній солі ).
Учитель. – Поміркуйте, звідки у морській воді беруться солі? Знайдіть і прочитайте, с.18 підручника.
« Довідкове бюро»
1-й учень Вчені вважають, що колись давним – давно вода в морях була прісною. Це було тоді, коли вода морів накопичувалась у величезних заглибинах суходолу. Чому ж вода в морях стала солоною?
2-й учень Вода може розчинити і зруйнувати найміцнішу гірську породу на Землі. Звичайно, на це їй потрібен час. Але навіть граніт і камінь не можуть встояти перед водою.
Вона розчиняє їх, вимиває з гірських порід солі, а струмки і річки зносять їх у моря. Тому морська вода має гіркувато-солоний смак.
3-й учень Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то залишилося б стільки солі, що, розстеливши її на суші, отримали б шар завтовшки понад 150 км.
На півдні Україну омиває Чорне море, на південному заході – Азовське.
( Показати на мапі ).

1-й учень Чорне море – одне із найсвоєрідніших і найцікавіших водойм земної кулі. На відміну від більшості морів, його водна товща складається з двох дуже різних шарів: тонкого поверхневого шару, що населений рослинами та тваринами, і потужного глибинного шару, що позбавлений життя.
2-й учень. Солоність води з глибиною збільшується. Середня глибина моря становить 1256м, а найбільша – 2245м. Верхній шар води Чорного моря є багатим на рибу. Її тут налічується близько 180 видів.
3-й учень Азовське море – це мілководна водойма з плоским дном. Середня його глибина становить 8-10м, а максимальна – 14м. Азовське море є унікальним. Це одне із найбагатших, найпродуктивніших водойм світу.
Роблячи висновок, виконаємо вправу « Незакінчене речення» Висновки.
- Води морів і океанів... Запасів солоної води на Землі … .
У морській воді солей набагато більше.
- Тому люди вживають прісну … . - Прісна вода необхідна людині для …
Учитель. Поміркуймо, про що йде мова?
Синя стрічка блищить,
Щось тихенько гомонить
І біжить собі, біжить,
Не зупиниться й на мить. ( Річка )
Вправа « Від меншого до більшого»
Учитель. Почнемо з найменшої річечки, що тече у нашому селищі. Згадайте, як вона зветься?
Кайнара
Циганка
Річки Ятрань
Синюха
Південний Буг
Чорне море
« Математика річок»
71000 - річок … ; 248000км - загальна довжина …України; 2201км – довжина … ;
981км – довжина … на території України; 1363км – довжина річки … ;
806км – довжина річки … .
Цифровий диктант. Учитель. Назвіть тільки ті цифри, під якими записані назви річок України:
1. Сіверський Донець
2. Ялпуг
3. Синевир
4. Дніпро
5. Дністер
6. Лена
7. Дунай
8. Південний Буг
(1. Сіверський Донець, 4.Дніпро, 5.Дністер, 7.Дунай, 8.Південний Буг )
Учитель. Озеро – це природна западина на поверхні землі, що заповнена водою. В Україні налічується понад 3000 озер, в тому числі 30 площею понад 10км квадратних. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води, віком.
Науковець.

1-й Найбільшим за площею прісним озером України є озеро Ялпуг, а найглибше – Кагул. Озеро Світязь знаходиться в північно-західній частині Волині. Середня глибина – 7м, найбільша – 58м. В озері виявлений 21 вид риб.
2-й Багато невеликих, але глибоких озер можна зустріти в Карпатах. Найбільш відоме озеро Синевір. Його глибина – 24м.
Висновок.
Учитель. У річках, озерах, льодовиках, болотах, підземних водах – вода … .
- На Землі більше … води.
Деякі потрібні відомості про воду: солоні води океанів і морів становлять 97,75% усіх водних запасів планети. Прісна вода становить 2,25% водних ресурсів. Це також вагома цифра – 48 млн. кубометрів.
Вправа «Чи віриш ти:» На Землі переважає прісна вода
Прісна вода знаходиться в морях
Прісної води стає все більше
Вода в морі не просто солона, а гірка
Усі річки впадають в моря
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
Проведемо дослідницький практикум. Як опріснити воду?
Учитель. - Візьмемо посудину великого об’єму з морською водою. Накриваємо її склом конусоподібної форми й підігріємо рідину. Солона вода почне випаровуватись під час нагрівання. На стінках конусоподібної посудини в результаті нагрівання з’являться краплини. Перевернувши конус, збираємо краплини, які і є прісною водою. Але її дуже мало.
Існують і інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на
принципі того, що сіль не потрапляє в лід при заморожуванні.
Висновок. В результаті проведеного досліду можна зробити висновок, що внаслідок опріснення морської води можна отримати небагато прісної води. Тому прісну воду на Землі потрібно берегти.
Робота в парі.
Учитель. – З товаришем обговоріть і поясніть, як ви розумієте прислів’я:
« Один глечик прісної води дорожчий від усієї солоної річки».
Вправа « Розв’яжи ситуацію»
- Ти прийшов до річки. Дуже захотілося пити.
Твої дії.
Учитель. - Як зробити так, щоб воду можна було пити?
«Реклама»
—Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Фільтр — пристрій для очищення рідини.
Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина
фільтру — активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений
пісок.
Цікавинка від Всезнайка Без їжі людина може прожити 3- 4 тижні, а без води 3-4 дні.
Гра «виправ помилки»
Учитель. Знайдіть і виправте помилки:
Солоною є вода річок. ( Прісною)
Світовий океан об’єднує 5 океанів. (Чотири)
Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
Моря та океани містять прісну воду. ( Солону )
VI. Підбиття підсумків уроку
На уроці я: працював, дізнавався, розвивався, здобував…
VII. Домашнє завдання.
Учитель. – Вдома, прочитавши статтю у підручнику « Прісна і морська вода», дайте відповіді на запитання. За бажанням усно чи письмово, або підготуйте свою інформацію. Хто бажає – проводить дослідницький практикум, описаний  на с. 21.









Немає коментарів:

Дописати коментар